UVS AMU Poněšice, 373 41 Hluboká n. Vltavou
+420 728 015 082
petr.hrouzek@amu.cz
Místo pro Vaši rekreaci
Chcete si Váš pobyt vychutnat naplno a poznat krásy okolí a regionu? Přinášíme několik tipů, co podniknout a kam vyrazit.
OHRADA = ZÁMEK I ZOO

Jen necelé dva kilometry dělí Hlubokou nad Vltavou od místa, kam se rádi vracejí děti i dospělí. ZOO Ohrada s mnohaletou tradicí na břehu Munického rybníka se pyšní stále novými atrakcemi a zvířecími přírůstky. Se zoologickou zahradou těsně sousedí také lovecký zámek Ohrada, v němž sídlí Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství, jedno z nejstarších českých muzeí.

HLUBOKÁ NAD VLTAVOU

Pomyslnou spojkou na cestě do Českých Budějovic je Hluboká nad Vltavou, městečko vzdálené cca 9 kilometrů od střediska s proslulým romantickým zámkem v anglickém stylu z 19. století. V centru se nachází několik vyhlášených restaurací, bowling a oblíbené golfové hřiště. Z Hluboké nad Vltavou se nově můžete vydat i na plavbu parníkem po Hněvkovické nádrži.

MUZEUM HISTORICKÝCH VOZIDEL

Po patnácti kilometrech severně od Poněšic leží obec Pořežany s tamním muzeem historických vozidel. V muzeu jsou ke zhlédnutí nákladní a osobní automobily, koňské kočáry, bryčky, sáně, motocykly, jízdní kola, stará zemědělská technika, náradí, selská jizba, modely vláčků, automobilů a letadel. Rodiče a prarodiče se tak rázem vrátí do dětství a zavzpomínají na tehdejší technické vymoženosti.

ČESKÝ KRUMLOV – HISTORICKÝ POKLAD

Malebné město, jehož nemalá část patří mezi památky UNESCO, je v Čechách hned po Praze nejoblíbenější destinací turistů z celého světa. Krumlovský zámek a historické centrum se pyšní bohatou historií sahající daleko do dob Rožmberků a poskytují pestrou nabídku zážitků. Vedle muzeí, kaváren a restaurací lze během sezóny navštívit i unikátní otáčivé hlediště, kde každým rokem probíhají obdivovaná činoherní, operní i muzikálová představení.

MĚSTO BUDVARU

Do Českých Budějovic, jihočeské metropole, dorazíte po necelých dvaceti kilometrech. Stotisícové krajské město proslulé první koněspřežkou i značkou Budweiser Budvar nabízí mnoho možností kulturního vyžití v podobě divadel či kin, klubů, kaváren či restaurací, stejně tak je zde mnoho příležitostí pro nákupy. Několikrát do roka se zde pořádají tradiční výstavy Hobby a Země Živitelka, na které se sjíždí tisíce návštěvníků z celé republiky. Turisty potěší tamní muzea i architektonické památky.

PŘES TEMELÍN DO TÝNA

Jaderná elektrárna Temelín patří díky neustávající medializaci k nejdiskutovanějším stavbám dvacátého století v celé České republice. Leží na protějším břehu zhruba 20 kilometrů od střediska a v informačním centru je pro turisty k dispozici expozice, která přináší mnohé zajímavosti o technologii jaderného štěpení. Po pár kilometrech dorazíte do Týna nad Vltavou, kde můžete navštívit místní muzeum se stálou expozicí vltavínů.

NA KOLE PO OKOLÍ

Máte rádi cyklistiku? Přivezte si kolo a objevujte krajinu rušným životem nedotčenou − ať už zvolíte jakýkoliv směr, čekají na vás cesty a stezky klidným prostředím lesů, luk a přilehlých vesniček. Vydat se můžete napříč Poněšickou oborou nebo navštívit některá větší centra v okolí, z Hluboké nad Vltavou po cyklostezce dojedete pohodlně až do Českých Budějovic.

VYHLÁŠENÝ PONĚŠICKÝ LIHOVAR

Po párminutové procházce dorazíte do obce Poněšice. Jedna z hlavních atrakcí je místní vyhlášený lihovar, ve kterém můžete absolvovat degustaci i naučnou exkurzi o výrobě likérů a pálenek, které se zde vyrábí. Podnikem Vás provede pohostinný majitel a zakladatel lihovaru pan Ing. Jaroslav Ledajaks, který se již od roku 2002 osobně podílí na neustálém rozvoji lihovaru a vývoji pálenek nejrůznějších příchutí. 

VYŽITÍ V AREÁLU

Spoustu příjemných chvil lze strávit přímo v areálu. Za příznivého počasí můžete využít bazén, venkovní kurty, terasy, horolezeckou stěnu nebo si půjčit loďku a vydat se po řece. Pokud jste milovníci houbaření či rybaření, pak vás jistě potěší přilehlé okolí lesů. A pokud těmto aktivitám počasí nepřeje, stále vám bude k dispozici sauna, hlavní budova s barem, jídelnou, klavírem, stolním tenisem, kulečníkem, kinosálem, klubovnami a kromě toho bohatá nabídka stolních společenských her. Více podrobností v sekci AREÁL.